تبلیغات
بزرگترین سایت تفریحیzez.ir بزرگترین سایت تفریحیzez.ir - آیا میدانید?
 

آیا میدانید?

نویسنده: مهسا موضوع: مطالب خواندنی و باحال، 

 

آیا میدانید

رومر اولین كسی است كه تلاش كرد سرعت نور را اندازه بگیرد و (تا حدودی) در این امر موفق بود. پس از وی تا كنون بیش از 100 نفر حداقل ١٦٣ بار سرعت نور را اندازه گرفته اند . 300 سال پس از اولین تلاش برای اندازه گیری سرعت نور ، مشخص شد كه سرعت نور برابر  299792458  متر بر ثانیه است. البته این مقدار ، سرعت نور در خلاء است كه عموماً با مقدار 300000000كیلومتر در ثانیه تقریب زده می شود .

-
آیا می دانستید بیشترین سرعتی كه یك جسم می تواند در اثر سقوط آزاد داشته باشد حدود 120 مایل در ساعت است و دیگر از این سرعت تجاوز نمی كند. ( اصطكاك هوا  (

-
یکی از بهترین تکنیکهادر دنیای پزشکی در تشخیص بیماریها استفاده از تصویربرداری تشدید مغناطیسی(MRI)است که بوسیله ان پزشکان می توانند اطلاعات مفیدی ار درون اندامهای انسان بدست آورند پدیده تشدید مغناطیسی اولین بار تو سط دو فیزیکدان بنامهای فلیکس بلاچ و ادوارد پارکل بطور جداگانه کشف گردید با این کشف انها در سال ۱۹۵۲ مفتخر به دریافت جایزه نوبل گردیدند سرانجام در سال  1970دکترریموند دامادین به این فکر افتاد که از فراوانی اب در بدن برای تصویر برداری به روش تشدید مغناطیسی استفاده کند در این روش بدن تحت تابش یک میدان مغناطیسی قوی قرار می گیرد از انجایی که هر قسمت از اندامها به میزان معینی اب دارند بدیهی است که به همان نسبت هم داری اتم هیدرژن می باشند که یک دوقطبی مغناطیسی است بنابراین وقتی این دوقطبیها تحت تاثیرمیدان مغناطیسی قرار گیرد تقریبا در یک جهت بخط خواهد شد که اگر در این حالت به بدن امواج رادیویی با فرکانس معین بتابانیم سبب تولید یک جریان الکتریکی توسط هیدروژن خواهد شد که می توان با یک تقویت کننده وکامپیوتر تصویری از ان ناحیه معین بوجود اورد

-
اسب بخار واحد توان است اگر دستگاهی بتواند باری به وزن 75 کیلوگرم را، در مدت یک ثانیه ، بی اندازه یک متر بالا ببرد، قدرت آن یک اسب بخار است ، که معادل پانصد و پنجاه فوت پوند در ثانیه ، و 735 وات میباشد کلمه اسب بخار را جمیز وات انگلیسی برای اولین بار به کار برده است معروف است ، که او برای بررسی قدرت اسب ، تجربه هایی در مورد بارکشی با بهترین اسبهای آن زمان انجام داه است نتیجه ای که از این آزمایشها عاید او شد، این بود : یک اسب خوب می تواند در هر دقیقه 33000 فوت پوند کار انجام بدهد، که به هر ثانیه اش پانصد و پنجاه فوت پوند میرسد قبل از آن کسی از قدرت اسب خبری نداشت .


-
الكترون معنای یونانی كهربا است كهربا ماده ای است كه در مالش به پارچه پشمی باردار شده و خرده های كوچك كاه را جذب می كنداین ربایش بعلت نیرویی مرموز اتفاق می افتد كه یونانیان آن را الكتریسیته نامیده اند.

-
ایا میدانستید نور میتواند دور کره ی زمین (خط استوا) را 7.5 بار در 1 ثانیه طی کند.

-
ضریب ثابت جهانی گرانش G اولین بار توسط چه كسی محاسبه شد؟ روش كار ؟
60
سال پس از مرگ نیوتن، هنری كاوندیش قانون گرانش را از طریق آزمایش و به كمك یك ترازوی دوار در آزمایشگاه تحقیق كرد. در این آزمایش مقدار عددی ثابت گرانش بدست آمد. او دو گلوله ی كوك به دو سر یك میله جوش زد طوری كه تعادل وزنی برقرار شود. سپس وسط میله را پیدا كرد و به یك رشته نخ بلند آویخت. این وسیله را برای محافظت از باد درون یك حباب در بسته قرار داد. دو گلوله بسیار سنگین هم خارج از شیشه روی صفحه ای دوار قرار داد طوری كه گلوله های بزرگ بدون تماس با شیشه بدور شیشه می چرخیدند. كم كم میله ی داخل شیشه بر اثر گرانش بین گلوله ها شروع به چرخش می كند. با استفاده از میزان چرخش گوله های كوچك در داخل شیشه، كاوندیش ثابت گرانش را اندازه گیری كرد و نتیجه این شد: G = 6. 67 * 10-11 Nm2/kg2

-
روش كار اراتوستن برای محاسبه شعاع زمین
اراتوستن سر كتابدار موزه اسكندریه ، نخستین كسی بود كه اندازه زمین را محاسبه كرد . وی متوجه شد كه در ظهر روز تابستانی آفتاب تابستانی ، ستونهای عمودی در سیرن (اسوان امروز ) هیچ سایه ای نمی اندازد اما همان وقت در اسكندریه در شمال سیرن ستوان عمودی عقربه ساعت خورشیدی سایه می اندازد . با اندازه گیری طول سایه و ارتفاع ستون ، وی تعیین كرد كه فاصله اسكندریه با سمت الراس ، 7.2 درجه است و از آنجایی كه این رقم حدود یك پنجاهم 360 درجه است پس محیط زمین باید پنجاه برابر فاصله اسكندریه و سیرن باشد . سپس محیط زمین به دست آمد و به این ترتیب قطر زمین به دست می آید كه فقط 150 كیلومتر با میزان فعلی تفاوت دارد.

-
به طور متوسط از هر 1020 متر مکعب فضا در دنیا , تنها یک متر مکعب حاوی ماده است.

-
ایا میدانستید که میشود اب را در یک لیوان کاغذی بجوش اورد. (بدون سوختن لیوان(

-
ایا میدانستید كه اگر یك انسان سوراخی به مركز زمین و از انطرف تا طرف دیگر زمین بكند و انگاه یك تكه سنگ درون ان سوراخ بیاندازد , سرعت سنگ با رسیدن به مركز زمین زیاد میشود و با گذشتن از مركز زمین سرعتش كم میشود و این تا ابد بین دو سر سوراخ اتفاق خواهد افتاد ﴿البته كه این یك نظریه است و نمیتواند واقعیت داشته باشد﴾

-
آیا می دانید داستان اشعه ایكس (X) بیشتر از یكصد سال پیش آغاز شد؟ درنیمه سده ی نزدهم مردی به نام هاینریش گایسلر كشف كرد كه اگر لوله ای كه فاقد هواست تحت ولتاژ بالا تخلیه ی الكتریكی شود نورهای زیبایی درون لوله تولید خواهد شد. مدتی پس از آن ویلیلم كروس اثبات كرد كه علت درخشندگی ذرات الكتریكی است. پس از آن هاینریش هرتز نشان داد كه این اشعه می تواند از لایه های نازك طلا و یا پلاتین عبور كند. شاگرد وی به نام لنارد پنجره هایی از مواد ساخت بطوری كه اشعه توانست از راه پنجره باز لوله خارج شود. اكنون به كشف اشعه ایكس می پردازیم :
در سال 1895 ویلهم رونتگن با یكی از این لوله ها كه بدون پنجره بود آزمایشی انجام می داد وی متوجه شد كه بلورهای نزدیك لوله درخشیدند. جون او می دانست اشعه ای كه قبلا كشف شد (اشعه كاتدی ) از شیشه عبور نمی كند تا چنین اثری داشته باشد. گمان برد باید نوع دیگری از اشعه وجود داشته باشد. چون این اشعه نامرئی كه از نور و اشعه دیگر بسیار متفاوت بود قابل تشریح نبود. آن را اشعه ایكس ( به معنی اشعه مجهول ) نامید. بعد ها دانشمندان آن را اشعه رونتگن نام نهادند و اكنون نیز این نام را بسیاری از دانشمندان به كار می برند. اشعه ایكس در لوله ی اشعه ایكس و بدین روش تولید می شود :
1-
هوای درون لوله باید به مقداری زیادی تخلیه شود.
2-
دو قطب الكتریكی در دو سر لوله تعبیه می كنند
3-
یكی از قطب ها به شدت جریان مثبت و آن دیگری به جریان منفی وصل می شود
4-
الكترون ها میان دو قطب حركت می كنند
5-
بیشترین مقدار انرژی الكترو نها به گرما تبدیل می شود ولی بخشی هم به اشعه ایكس تبدیل می شود.
اشعه ایكس می تواند از جامدات عبور كند چون طول موج آن بسیار كوتاه است هر چه طول موج اشعه كوتاهتر باشد قدرت نفوذ آن در اشیا بیشتر است.

-
ایا میدانستید طبق تئوری ریسمان جهان قبل از Big Bang دارای 10 بعد بودهاست.اما طبق M-theoryكه نسبت به تئوری ریسمان جدیدتر و كاملتراست و در واقع ان را در برمیگیرد جهان دارای 11 بعده است .

-
اگردر بعدصفر یانقطه حرکتی درطول بوجود اید بعد اول یا خط ایجادمیشود و اگردرخط حرکتی در عرض بوجود ایدسطح یا بعد دوم ایجاد میشود حال اگر سطح حرکتی درارتفاع داشته باشدبعد سوم یا حجم بوجود میاید و از حرکت هر سه بعد(حجم)طول زمان بوجود میاید و اگرعرض زمان را پیدا(ایجاد)کنیم در ان واحد میتوانیم دردو مکان مختلف باشیم و اگرارتفاع زمان را هم بفهمیم میتوانیم در زمان حرکت کنیم. طبق تئوری جدیدی كه چند دهه بیشتر از عمرش نمی گذره و به تئوری "ابر ریسمان" معروفه قبل ازمهبانگ یا Big Bang كائنات بطور اصلی در ده بعد وجود داشت .اما چون در دو بعد بی ثبات بود ،به دو قطعه شكسته شد.كه یكی از این كائنات چهار بعدیه و اون یكی كائنات به اندازه باور نكردنی(حدود 100میلیون بار كوچكتر از هسته اتم) كوچیكه؟

 

() نظرات